Umacnianie wiedzy obywatelskiej i tradycji narodowej

 W dniu 16 lutego 2016r. pod patronatem senatora Ziemi Chełmskiej Pana prof. dra hab. Józefa Zająca, jego biuro i Chełmskie Środowisko Żołnierzy 27 wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej zorganizowały jednodniowy wyjazd do Warszawy. W ramach tego wyjazdu jego uczestnicy zwiedzili z przewodnikiem gmach naszego narodowego parlamentu, zapoznając się z kulisami pracy sejmu i senatu.
Jako zorganizowana grupa zwiedziliśmy również Muzeum X Pawilonu w Cytadeli Warszawskiej. Miłym akcentem zakończenia zwiedzania obiektu było przekazanie kierownictwu pamiątki z logiem 27 WD AK.
Końcowym etapem wycieczki była nasza obecność na Skwerze Wołyńskim, gdzie pod pomnikiem 27 Wołyńskiej Dywizji AK oddaliśmy cześć i szacunek poległym, pomordowanym i zamarłym żołnierzom tej tak zasłużonej w walce o niepodległość Rzeczypospolitej, największej w Europie jednostce partyzanckiej.
Grupa liczyła 45 osób, w tym wielu młodych funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Chełmie.

Jan Markowski