Sekretarz stanu w MSW udekorowany „Krzyżem Obrońców Wołynia 1939-1944”

W dniu 20.10.2015r na terenie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej przy ulicy Trubakowskiej odbyła się uroczystość oddania do użytku wyremontowanego obiektu pokoszarowego. W trakcie uroczystości sekretarz stanu w MSW i A Piotr Stachańczyk został udekorowany „Krzyżem Obrońców Wołynia 1939-1944” , dekoracji dokonał prezes Jan Markowski .

Przemówienie okolicznościowe:

Panie Ministrze, Panie, Panowie Oficerowie.

W tradycji naszego narodu wojskowy mundur i służba państwowa zawsze kojarzyła się i kojarzy z honorem i patriotyzmem. Za te wartości nasi przodkowie oddawali to co najdroższe każdemu człowiekowi – własne życie. Aby ich upamiętnić, dwa lata temu w ramach Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej został ustanowiony „Krzyż Obrońców Wołynia 1939-1944.” W treści tego odznaczenia zawarte jest to wszystko co zapisała historia narodu polskiego w mrocznym okresie dwóch okupacji- sowieckiej i niemieckiej na Wołyniu. Jest w nim zawarta historia gehenny Polaków na tej tragicznej ziemi. To ludobójstwo na polskim narodzie, samoobrona, akcja kryptonim „Burza” i heroiczny wysiłek zbrojny 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. To niedawno ustanowione odznaczenie jest również kontynuacją treści i tradycji międzywojennego „Krzyża Obrońców Wołynia z Mieczami”.

Szanowni Państwo.

W dniu dzisiejszym, realizując decyzje Zarządu Okręgu Wołyńskiego AK przypadł mi zaszczyt udekorować tym krzyżem Pana Ministra Piotra Stachańczyka, pro państwowca, wieloletniego urzędnika nadzorującego służby mundurowe. Panie Ministrze, doceniając pańską długoletnią działalność państwową i patriotyczną, skuteczną i zbalansowaną współpracę z Ukrainą, w pełni zasłużył Pan na to akowskie wyróżnienie. Jako wiceprezes zarządu Okręgu Wołyńskiego AK i świadek tej trudnej pracy z całego serca Panu gratuluję.

Jan Markowski