Podróż sentymentalna w trakcie wojny...

W dniu 25.10.2022r  trzydziesto osobowa grupa członków i sympatyków naszego Środowiska, w tym ludzi młodych , po dwóch latach przerwy odbyła podróż  patriotyczno-religijną po miejscach pamięci związanych z walkami 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej na zachodnim Wołyniu. Ze względu na pandemię, a następnie wojnę rosyjsko-ukraińską wcześniej taki wyjazd  był nie możliwy. Nasza  obecność na cmentarzu wojennym w Rymaczach i cmentarzu  parafialnym w Lubomlu związana była z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych. Pamiętamy o ofiarach II wojny światowej, o naszych rodakach tam spoczywających wiecznym snem.  Oddaliśmy im należytą cześć.  Nie zapomnimy o nich. W peregrynacji i modlitwie za zmarłych i zamordowanych towarzyszył nam ks. prałat ppłk Andrzej Puzon, zawsze był i jest z nami.

           Na zakończenie wizyty spotkaliśmy się  z  przedstawicielami Towarzystwa Kultury Polskiej im. Kleofasa Ogińskiego w Lubomlu. To w tych trudnych i tragicznych czasach dzięki ich wysiłkowi i poświęceniu  obydwa cmentarze są utrzymane w należytym porządku. Nasza podróż odbyła się gdy na pobliski Kowel spadły rosyjskie rakiety niszcząc infrastrukturę elektryczną.

            Pisząc to, w imieniu uczestników podróży dziękuję tym, którzy umożliwili nam odbycie tej podróży. Szczególne podziękowania kieruję w stronę oficerów Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Chełmie.

 

 

Jan Markowski